Bereket Döner; ” Franchise bedelinde büyük kampanya “

22

 

Bereket Döner CEO’su M.Nezif EMEK; Markanın Büyüklüğünü, geliştirdiği yatırımları, Franchise fırsatlarını ve yol haritasıyla birlikte, Yurtdışı büyüme atağını Türkiye’nin Patronlarına değerlendirdi.

Bereket Döner’in büyüklüğünden bahseder misiniz?

Bereket Döner Türkiye’nin en büyük hazır döner üreticisidir. Ancak büyüklüğünün yanı sıra sektöre kazandırdığı ilkler daha anlamlı ve önemlidir.
Türkiye’nin ilk ve en büyük döner üreticisi olarak İstanbul Hadımköy’de 12.500 metrekarelik kapalı alanda kurulu tesisi ile bir sektörün kuruluşuna vesile olarak öncülüğünü üstlenmiştir. Günlük 60 ton döner üretimi yapılan tesislerimizden tüm Türkiye ve dünyaya ulaşan ürünleri ile her gün yarım milyon kişi Bereket Döner restoranlarında ya da ürünlerinin ulaştığı her noktada lezzetimizle buluşmaktadır. Özellikle dışında Suudi Arabistan, Umman, Kosova, Almanya, gibi 20 ülkeye devam eden ihracatımız ve yurt içinde faaliyet gösteren 125 şubemiz ile doğrudan 500, dolaylı 2 bin 500 çalışanımızla sadece sektöre değil ülkemizin ekonomisine de büyük katkılar sağlamaya devam ediyoruz.

Bereket Döner, kuruluşundan bugüne sektöründe açık ara liderliğini korurken dünyada da adından sıkça söz ettiren en büyük entegre döner üreticilerinin başında gelmektedir. Döner üretim tesislerimizin ikincisini ise Anadolu’nun temiz doğası ve verimli meralarıyla ünlü Tokat’ın Niksar ilçesinde kurduk.

Niksar’da ayrıca 90 dönümlük alana kurulu Süt ve Süt Ürünleri Fabrikası ve 5.500 baş kapasiteli Besi Çiftliği ile de Türkiye’nin verimli topraklarında kendi üretimini yapmaya başlayarak yine sektöre yeni bir soluk getirmiştir. Bereket Döner, kurduğu üretim sistemleri sayesinde doğal ve geleneksel yöntemlerle kaliteden ödün vermeden, hijyenik şartlarda ürettiği ürünlerini tüketicisi ile buluşturmanın gururunu yaşamaktadır.

Franchise şube sayısı?

125

Franchise giriş bedeli?

Franchise kampanyası kapsamında %50 indirim;

Bereket Durak : Fr bedeli alınmıyor.
Bereket Döner Express : (60.000 TL+KDV yerine) 30.000 TL+KDV
Bereket Döner Restoran : (100.000 TL + KDV yerine) 50.000 TL+KDV
Bereket Döner Since 1988 Alakart: (200.000 TL+KDV yerine) 100.000 TL+KDV

Toplam yatırım maliyeti?
100 m2 ‘de ortalama 250.000-300.000 TL+KDV arası yatırım maliyeti bulunmaktadır.

Şubeler için aylık ciro hedefi?

Bereket Döner olarak yıllık 12.000 tondan fazla ürün satışı yapmaktayız. 2019 yılında 5 farklı konseptimizde şubelerimizin aylık ciro hedefleri 50.000 TL ile 500.000 TL arasında değişebilmektedir. Bu ciro hedefleriyle düşük maliyetli (kira, işgücü) örneğin durak restoranlarımız nispeten daha düşük ciroya karşın yaptıkları yatırıma göre oldukça yüksek karlılık oranlarını yakalayabilmektedir. Zaten yüksek ciro hedefleyen noktalarımız elde ettikleri kazançları yeni şubelere yatırarak uzun vadede kazançlarını katlamayı tercih etmektedir.
Royalty?

Aylık royalty bedeli alınmamaktadır.

Kar marjı?

Konsepte ve konuma göre kar marjları değişim göstermekle birlikte düşük yatırım ve ürün maliyeti, Bereket Döner’in 30 yılı aşkın tecrübesiyle verdiği eğitim ve know-how desteği ile operasyon yöneticileri vasıtasıyla yönlendireceği ticari aksiyonlarla birlikte yüksek kar marjlarını aslında işletmecimizle birlikte sağlıyoruz.

Şubeler için uygun lokasyonlar? Uygun büyüklük?

Türkiye’nin her ilinde halkımıza Bereket Döner lezzetlerimizi sunmayı hedeflemekteyiz, bu nedenle şu anda restoranımızın bulunmadığı illerimiz bizim için ağımızı büyütmede öncelikli öneme sahip. Belirlediğimiz bu illerden gelen Franchise taleplerini bu nedenle ivedilikle değerlendiriyoruz. Tabi ki diğer illerimizden gelen yoğun talepleri de değerlendiriyoruz ancak gelen tüm taleplerin lokasyon analizini, restoranın hitap ettiği nüfus, tahmini ciro seviyeleri ve marka imajımıza katkısı gibi bir çok kriter eşliğinde yapmaya özen gösteriyoruz. Bu kriterlerden geçemediği için onaylamadığımız lokasyonlar ve işletmeci adaylarımız oluyor tabi ki. Bu gibi durumlarda ya farklı lokasyon ya da işletmeci alternatifleriyle ilerleme yolunu tercih ediyoruz. Yaptığımız bu analizler o kadar detaylı ve gerçekçi ki yatırımcı adaylarımıza yatırımlarını belli ölçülerde geri alacağımızın garantisini vermekte hiç bir çekince görmüyoruz.

Bayilere sağlanan destekler?

-2019 yılı içerisinde Bereket Döner ailesine katılmak isteyen franchise adayımız şubesini minimum 1 yıl işletmiş olmak şartı ile sözleşmenin ikinci yılında devretmek ister ise yatırım maliyetinin (Franchise bedeli ve mimari bedel hariç) % 50’sini biz yüklenip şubeyi devir alıyoruz.
-Franchise’larımızdan Royalty bedeli almamaktayız. Bereket Döner Franchise kurgusu kazan kazandır üzerine kurulu bir sistemdir . Royalty yani marka imtiyaz bedelinin alınmamasının ana nedeni, iş ortaklarımızın kazancını maksimize etmektir.Bu bedeli almamız sayesinde yatırımcılarımızın karlılığı artıyor, zira tüm karlılık restoranda kalmış oluyor.Bu sayede yatırımcılarımızın motivasyonu artarak, markamıza olan sadakati/memnuniyeti artıyor. Memnuniyetindeki bu artış sayesinde dolaylı olarak müşteri memnuniyeti de artıyor.

– Franchise sistemimizde yatırımcılarımıza sunulan Operasyon ,Eğitim , Bilgi işlem ve Lojistik giderleri firmamız tarafından karşılanmakta ve bunlar için ek bir masraf yansıtması yapılmamaktadır.

-Şubelerimizde satılan tüm ürünler Bereket Döner tarafından en kaliteli ürünler arasından seçiliyor ve merkezi anlaşmalarla piyasa fiyatının oldukça altında şubelerimize sunuluyor.

Bayilerde aranan özellikler?

Franchise adaylarımızın başarısının en önemli kriterinin doğru markanın bayiliğini almak olduğunu düşünüyoruz. Adayların sektör hakkında know-howları olmasa bile; sektörümüzde restorancılık konusunda deneyimli, işletmeci adaylarına hem restorancılık, insan kaynağı, kalite standardizasyonu, reklam ve eğitim gibi bir çok alanda destekler veren, güçlü kurumsal kimliğiyle altyapısı sağlam olan firmaların franchise olmaları işe bir adım önde başlamalarını sağlıyor. Tüm bu destekler müşterinin en önemli tercih sebebi olan ürün ve hizmet kalitesini doğrudan etkileyen ve bu etkiyi müşteriye de anlatan temel öğeler. Yatırım maliyeti ve franchise bedeli de kısa sürede yatırımınızı geri alabilmek için önemli bir etken. Tabii tüm perakendecilik sektöründe olduğu gibi restoranın bulunduğu doğru ticari lokasyon, lokasyon kirası, önünden geçen müşteri yoğunluğu, paket servis olanakları ve rekabet şartları başarılı olmanın diğer şartları. Bu şartları sağlayarak müşterinin en iyi ürünle ve yüksek hizmet kalitesi ile buluşmasını sağladığınız takdirde büyük bir kazanç fırsatı doğmuş oluyor.

Sektörün büyümesindeki etkenler neler?

Geleneksel lezzetler özellikle de döner Türkiye’nin dünyadaki en önemli yemeği, ve dünyada her gün daha çok kişi bu lezzeti tadıyor ve tattıkça da daha fazla kişinin tercihi olmaya başlıyor. Döner, farklı form ve isimler altında da olsa, halihazırda dünyanın en yaygın fast food çeşitlerinden biri olmuş durumdadır. Döner, aynı zamanda ev dışında yiyebileceğiniz en sağlıklı ürünlerden biri olduğundan Türkiye’de de oldukça fazla tercih edilmeye devam ediyor. Sektörün büyüme ve yayılma hızı artarak devam etmekte. Dünyada en büyük beslenme sorunlarından biri olan obeziteye karşı artan bilinç de Dönerin tercih edilme oranını artırmaktadır. Ülkemizdeki tüketicilerin bu konuda bilinçlenmesi de, Türkiye’de döner ve benzeri sağlıklı ürünler sunan zincirlerin sayısında artışın yaşanmasını sağlayan faktörlerden biri.

Önümüzdeki dönemde ne gibi yatırımlarını olacak, Ortadoğu’da hakim olduğunuz bölgeler nereler ve hangi yatırımlarla varlığınız devam edecek?

Önümüzdeki dönemde farklı marka ve konseptlerimizle ürünlerimizi tüketicilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz. Helal ve güvenilir gıda üreticisi olma misyonumuz gereği ürün çeşitliliğimizi artırarak, tüketicilerimizi yeni ürünlerimizle buluşturmayı planlıyoruz. Ayrıca “Türk dönerinin dünyadaki sözcüsü ve savunucusu” olarak yurt dışındaki restoran yatırımlarımıza da devam ediyor olacağız.
Ortadoğu yatırımlarımız kapsamında Umman’da yeni şubemizi 12 Eylül’de açtık. Umman’ın Muscat kentinde 130 metrekare büyüklüğündeki yeni restoran, Bereket Döner’in Ortadoğu açılımında en önemli merhale olarak görülüyor. Şubemizin tasarımında geleneksel çizgilerimizi ön plana çıkardık. Türkiye’de yetişen 15 deneyimli personelin çalışacağı Muscat restoranımızı bu ülkede öncü bir yatırım modeli olarak görüyoruz. Suudi Arabistan şubelerinin ardından Körfez’in en güçlü ülkelerinden Umman, bu ülkede kurumsal manada açılan ilk Türk restoranı ile tanışırken, bölgede yeni şube hazırlıklarımız devam ediyor.
Umman şubemizin tüm ürünleri Türkiye’den ihraç edilmektedir.
Bunun yanı sıra, Bereket Döner’in Ortadoğu yatırımlarının en önemli merkezi Suudi Arabistan’da iki yeni şubemizin açılış hazırlıkları devam ediyor. Taif’in merkezinde kurulan restoranımızın ardından Abha’da açılış hazırlığı devam eden 2 yeni şubemiz için çalışmalar son aşamaya geldi. Abha 102 ve 80 metrekare büyüklükteki iki şubemizin ürün ihtiyacı Suudi Arabistan’da kurulu danışmanlığını yaptığımız tesislerden karşılanacak. Abha şubelerimizde çalışacak toplam 16 personelin eğitimi de Bereket Döner tarafından yapılmaktadır.